7 sposobów na energooszczędność w domu
Przewiń do artykułu
Menu

Masz wrażenie, że wydajesz fortunę na rachunki za prąd? Całkiem możliwe, że twój dom zużywa o wiele więcej energii elektrycznej, niż jest to konieczne. Z problemem można poradzić sobie poprzez wdrożenie energooszczędnych rozwiązań.

 

Wprowadzanie rozwiązań mających zwiększyć energooszczędność domu daje bardzo wiele korzyści; w ten sposób przyczyniamy się między innymi do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, co oznacza, że nie tylko ratujemy nasz portfel, ale także środowisko.


Czym jest energooszczędność?
Zanim przejdziemy do konkretów, zastanówmy się, czym w zasadzie jest energooszczędność. Powiedzenie „więcej za mniej” jest tutaj kluczem - mówimy, że coś jest energooszczędne, gdy zużywa mniej energii do wykonania swojego zadania, niż inne urządzenia tego typu.

Podsumowując: wdrażając energooszczędne rozwiązania w domu, zredukujesz ilość energii, którą on pochłania. Efekt? Niższe rachunki za prąd.


7 sposobów na energooszczędność w domu

Żeby dom stał się energooszczędny, nie potrzeba czarnej magii ani walizki pieniędzy - choć pewną sumę trzeba mieć w zanadrzu. Należy wdrożyć zaledwie kilka ulepszeń: niektóre z nich to nieco większe inwestycje, ale w perspektywie czasu pozwolą nam wiele zaoszczędzić.

1. Audyt energetyczny

Audyt energetyczny lub ocena zużycia energii to szczegółowa inspekcja i testy, które pomagają ustalić jakie kroki powinniśmy podjąć w celu zmniejszenia zużycia energii. Do najpopularniejszych działań zaradczych należą termomodernizacja oraz optymalizacja systemu grzewczego.

2. Żarówki energooszczędne zamiast tradycyjnych

Wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne (LED), to chyba najprostszy krok w drodze do efektywności energetycznej. Lampy, czy też żarówki LED, pochłaniają 75% mniej energii niż żarówki zwykłe i są 25 razy bardziej wytrzymałe. To znaczy, że nie tylko zaoszczędzisz na ich użytkowaniu, ale także na tym, że nie będzie trzeba ich tak często wymieniać.


Jedna zwykła żarówka (lampa żarowa) zużywa 15 razy więcej prądu niż żarówka LED!

Dlaczego żarówki energooszczędne są bardziej wydajne? Dlatego, że nie wytwarzają aż tyle ciepła. Żarówka tradycyjna do produkcji ciepła zużywa 90% energii, którą pobiera. To właśnie dzięki eliminacji tej utraty ciepła LED-y pobierają znacznie mniej energii.

Przykładowe porównanie zużycia energii dla lampy żarowej i LED-owej (wartości liczbowe mogą się różnić w zależności od rodzaju żarówki i producenta):

Moc żarówki tradycyjnej
i ilość generowanego światła

Moc żarówki LED
i ilość generowanego światła

25 W -> 220 lm

3 W -> 220 lm

40 W -> 420 lm

4-5 W -> 420 lm

60 W -> 710 lm

7 W -> 710 lm

100 W -> 1360 lm

12 W -> 1360 lm

Mówiąc inaczej, to ilość zużytych przez nas watów [W] i kilowatów [kW] decyduje o tym ile płacimy za prąd. Im więcej W lub kWh wskaże licznik, tym większy będzie rachunek za prąd.

Świecąca przez godzinę żarówka o mocy 25W pobierze 0,025 kW – licznik prądu obróci się więc o 0,025kWh. Żarówka LED o mocy 3W, dająca tyle samo światła co żarówka tradycyjna, pobierze 0,003kWh.

3. Inteligentny przedłużacz

Słyszałeś kiedyś o złodziejach energii? Niemal wszyscy gościmy ich w naszych domach na co dzień. Mowa tu o urządzeniach, których nie używamy, ale które pozostają podłączone do gniazdka i wciąż działają w tzw. trybie czuwania. Mylnie może się wydawać, że nie pobierają wtedy energii, a w rzeczywistości mając w domu kilka takich urządzeń, w skali roku możemy zapłacić za prąd nawet do 200zł więcej.

Urządzenia takie jak telewizor, drukarka, komputer czy ładowarka pobierają energię nawet wtedy, gdy w danym momencie nie są używane. Ale powiedzmy sobie szczerze, nikomu z nas nie chciałoby się odłączać telewizora z gniazdka za każdym razem, gdy skończylibyśmy oglądać nasz ulubiony serial. Istnieje jednak sposób żeby zapobiec tej „kradzieży” energii.

Inteligentny przedłużacz hamuje dopływ energii do gniazdek, do których podłączone są urządzenia niewymagające zasilenia 24/7 oraz pozwala na przepływ energii do urządzeń, które muszą działać przez cały czas (np. router).

Więc w zasadzie jedyne co musimy zrobić, to wymienić przedłużacze tradycyjne na te inteligentne. Pomagają one zaoszczędzić nie tylko energię, ale i pieniądze, ponieważ nie zapłacimy za prąd, którego tak naprawdę nie zużyliśmy.

4. Inteligentny termostat

Na chłodzenie i ogrzewanie budynku zużywamy najwięcej energii. Można na tym naprawdę sporo zaoszczędzić. Z pomocą przychodzą nam tu inteligentne termostaty, w których ustawiamy wysokość temperatury, którą chcemy utrzymać w domu.

Programując takie urządzenie, można wprowadzić dane na temat codziennej rutyny. Dzięki temu termostat automatycznie dostosowuje temperaturę do indywidulanych potrzeb. Grzanie/ chłodzenie jest wyłączane, kiedy nie ma nas w domu, a załączane na niedługo przed naszym powrotem tak, abyśmy przekraczając próg cieszyli się idealną temperaturą. Ta opcja pozwala zaoszczędzić najwięcej, ponieważ nie zużywamy energii potrzebnej na ogrzewanie/ schłodzenie domu, gdy nas w nim nie ma.

Decydując się na zakup inteligentnego termostatu, mamy również możliwość sterowania nim z poziomu telefonu, np. za pomocą aplikacji.

Co daje nam to rozwiązanie? Według jednego z producentów, instalując inteligentny termostat, na ogrzewaniu oszczędzamy 10-12% energii, a na chłodzeniu domu około 15%.

5. Urządzenia według klas energetycznych

Urządzenia energooszczędne zostały stworzone po to, aby – jak sama nazwa wskazuje- zużywać mniej energii, ale wciąż wykonywać zadanie, do którego zostały przeznaczone. Wymiana urządzeń na energooszczędne naprawdę może ulżyć naszemu portfelowi.

Na ten moment możemy kupić energooszczędne wersje niemalże każdego urządzenia, począwszy od urządzeń grzewczych, a skończywszy na zmywarkach. Największą różnicę w ilości pobieranej energii widać chyba po lodówkach starszej klasy, a tymi klasy A+++.


O tym, jakiej klasy energetycznej jest dane urządzenie, mówi kolorowa naklejka oznaczona literami od A (z plusami lub bez) do G. Klasa energetyczna to informacja o tym, jak dany produkt przedstawia się na tle średniej dla danej klasy, a średnią zaś określają unijne dyrektywy. Należy przy tym uważać, aby porównywać ze sobą urządzenia do siebie podobne - porównując dwie lodówki o różnych gabarytach, bardziej oszczędna może okazać się ta z niższą klasą energetyczną. Większy sens ma zaś porównywanie klas energetycznych tych produktów AGD, które są do siebie jak najbardziej podobne i są w bardzo zbliżonej cenie.

6. Dociepl swój dom

Działanie polegające na ograniczeniu strat ciepła w budynku powinno być pierwszym krokiem na drodze do efektywnego zmniejszenia energochłonności naszego domu, jeśli korzystamy ogrzewania elektrycznego. Kolejnym przedsięwzięciem powinna być wymiana przestarzałego źródła ciepła, co pozwoli na idealne dopasowanie mocy nowego urządzenia do potrzeb zmodernizowanego budynku.

Termostat niestety nic nam nie da, jeśli zainstalujemy go w nieocieplonym domu. Dobra izolacja jest nieocenionym sposobem na ograniczenie zapotrzebowanie naszego budynku na energię. Dzięki dociepleniu ścian, dachu, czy wymianie okien i drzwi możemy obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię nawet o 70%.


 

Przeczytaj także: Poradnik inwestora. Od czego zacząć planując wymianę ogrzewania?

 


7. Zainstaluj fotowoltaikę

Fotowoltaika jest świetnym sposobem na to, żeby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Dzięki takiemu działaniu będziesz posiadać swoją własną mikroelektrownię, przy czym ślad węglowy pochodzący z wygenerowanej przez nią energii wyniesie zero.

Decydując się na korzystanie z energii słonecznej, przyczyniamy się więc do walki z wykorzystywaniem nieodnawialnych źródeł energii, których nadmierna eksploatacja naprawdę szkodzi środowisku i nam samym.

Panele słoneczne najzwyczajniej w świecie przekonwertowują energię słoneczną w energię elektryczną. Ta z kolei może zasilić nasz dom. Korzystając z fotowoltaiki nie płacisz za prąd, bo to panele go dla Ciebie produkują. To bardzo duża oszczędność.

Źródło:

Grafika:

 

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl