W „Moim Prądzie” wyczerpuje się budżet. Czy to już koniec?
Przewiń do artykułu
Menu

Program dofinansowań do fotowoltaiki stał się niezwykle popularny wśród Polaków. Wnioski są składane tak intensywnie, że budżet wyczerpał się w pierwszych dniach listopada! Co dalej?

Do NFOŚiGW każdego dnia trafia około tysiąc wniosków o dofinansowanie na fotowoltaikę. Planowo program „Mój Prąd” ma działać aż do 18 grudnia, jednak jak oszacował serwis WysokieNapięcie.pl, ze względu na bardzo duże zainteresowanie budżet programu miał skończyć się już w tym miesiącu. I rzeczywiście tak się stało - ostatni wniosek wpłynął do NWFOŚiGW 6 listopada.

Żeby zapewnić wnioskodawcom możliwość uzyskania dofinansowania aż do końca działania programu, budżet „Mojego Prądu” został zasilony. Po 18 grudnia nie będzie już jednak szansy na dofinansowanie w ramach trwającej edycji.


„Mój Prąd” w liczbach

Od uruchomienia programu złożono bardzo dużo wniosków i rozdano równie imponującą sumę pieniędzy:

  • przewidziany budżet to 1 mld złotych,
  • złożono ponad 170 tysięcy wniosków,
  • odrzucono 3,8 tys. wniosków,
  • do tej pory wsparcie finansowe z funduszu otrzymało 83,5 tys. osób,
  • moc instalacji zainstalowanych w ramach programu wynosi 973,6 MW,
  • ich całkowity koszt to aż 4,6 mld złotych.

W efekcie ogromnego zainteresowania wyczerpano już 86,8% budżetu całego programu i wystarczy go dla około 30 tysięcy beneficjentów (pozostało już tylko 150 mln zł).


 

Przeczytaj także: Miesiące czekania na dotacje do fotowoltaiki

 


Co z tymi, którzy zdążą przed 18 grudnia?

Z prostych rachunków wynika, że wraz z wyczerpaniem się budżetu programu (co nastąpiło na początku listopada) zabraknie pieniędzy dla ok. 20 tysięcy rodzin, które nie zmieszczą się w obecnym budżecie „Mojego prądu”, ale złożą wniosek w terminie, czyli do 18 grudnia 2020 roku. Zgodnie z regulaminem programu ich wnioski powinny zostać odrzucone, jako wykraczające poza budżet.

Jednak w NFOŚiGW podjęto rozmowy na temat zwiększenia budżetu programu tak, aby dofinansowanie dostało także te 20 tys. ostatnich osób. Ostatecznie zdezydowano się zasilić budżet projektu o dodatkowe 100 milionów złotych. Projekt wciąż trwa!


„Mój Prąd" 2.0?

O ile trwająca edycja programu nie zostanie przedłużona i definitywnie zakończy się 18 grudnia, o tyle uruchomienie podobnego programu w niedalekiej przyszłości jest bardzo prawdopodobne. Informacja pochodzi od wiceministra klimatu i środowiska. Jak sam stwierdził, w jego resorcie trwają właśnie prace nad następcą „Mojego prądu”.

Następcą, nie kontynuacją, ponieważ nowy program skierowany na rozwój fotowoltaiki będzie najpewniej polegał na innych zasadach – możliwe, że zamiast dotacji będą oferowane pożyczki. Czy tak będzie na pewno, trudno powiedzieć. Szczegóły Ministerstwo ma ogłosić już wkrótce.

 

Źródła:

Grafika:

 
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl